WORLD CHAMPS AUSTRALIA - Great Championships in Down Under - 17.07. 2016

Here we bring overall info about the World Footbike Championships 2017. All the thanks to Bruce Cook and his team for amazing races in Down Under...

The Australian Footbike Association Inc (AFAI) is standing proud after successfully hosting the 2016 Footbike World Championships on the Gold Coast on 8-10 July 2016.

Around 60 people from seven different countries competed in the championships – the first time the event had been held outside of Europe. It was also the first time the new athletics track at the Sports Super Centre had been used for a major event.

The host country featured well in the championships with Australia placing third in the Men’s Relay (Luke Jardine, Daniel Hardy and David Lynch) and Women’s Relay (Cara Jardine, Alenna Jardine and Sharon Simmons). Several Australians also placed in the top 3 in the men’s and women’s individual events.

In the men’s events:

  • Luke Jardine, came first in the 400m Sprint, second in the 10km Criterium and second in the 40km Endurance (Men’s Juniors) and was in the Men’s relay team that placed third.
  • Alan Stewart, from Brisbane, came second in the 400m Sprint and third in the 10km Criterium (Men’s Veterans).
  • David Lynch, came second in the 400m Sprint (Men’s Masters) and was in the Men’s relay team that placed third.
  • David Kellett, came third in the 400m Sprint (Men’s Masters)
  • Alan Ferris, came third in the 400m Sprint (Men’s Veterans).
  • Patrick Staunton, placed third in the Endurance event (Men’s Veterans).

In the women’s events:

  • Sharon Simmons placed first in the 400m Sprint, the 10km Criterium, 40km Endurance (Women’s Masters) and was in the Women’s relay team that placed third.
  • Cara Jardine, placed first in the 400m Sprint, 1st in the 10km Criterium and 1st in the 40km Endurance (Women’s Juniors) and was in the Women’s relay team that placed third.
  • Jane Nimmo came third in the 400m Sprint, second in the 10km Criterium, and second in the 40km Endurance (Women’s Masters).

From other nations, Markku Levanen, from Finland, dominated with first place in the 400m Sprint, the 10km Criterium, 40km Endurance (Men’s Masters).

Rosanne Reijne from the Netherlands successfully defended her 2014 400m Sprint and Endurance titles. 

Mario Reijne, Netherlands, obtained first place in the 400m Sprint, the 10km Criterium, and second place in the 40km endurance (Men’s Veterans).

The Czech Republic dominated the Men’s Senior Category with Michal Kulka, obtaining first place in the 400m Sprint, the 10km Criterium, second place in the 40km endurance and was on the winning Men’s Relay team.

Kulka’s countryman Tomas Pelc, gained second place in the 400m Sprint, the 10km Criterium, first place in the 40km endurance and was also on the winning Men’s Relay team.

In the Women’s Seniors individual events the Netherlands were the strongest competitors and Netherlands teams also took out first and second in the women’s Relay.

Rosanne Reijne came first in the 400m Sprint, second in the 10km Criterium, first place in the 40km endurance and was part of the winning women’s Relay team.

Wenda Zuiddam came second in the 400m Sprint, first in the 10km Criterium and was part of the winning women’s Relay team.

Maxime Reijne placed third in the 10km Criterium, second in the 40km endurance and was part of the second placed women’s Relay team.

Hermien Koers came third in the 400m Sprint, third in the 40km endurance and was part of the winning women’s Relay team.

The event organisers would like to acknowledge the efforts of all competitors and volunteers as well as the spectators that came along and helped make the event so successful.

More news, pictures and a link to full results from the world championships can be found at: http://www.footbikeworldchampionships.com.au/

Results of all placeholders are below.

2016 Footbike World Championships Results

400m Sprint

Men’s Masters

1st Markku Levanen, Finland

2nd David Lynch, Australia

3rd David Kellett Australia

Men’s Veterans

1st Mario Reijne, Netherlands

2nd Alan Stewart, Australia

3rd Alan Ferris, Australia

Men’s Seniors

1st Michal Kulka, Czech Republic

2nd Tomas Pelc, Czech Republic

3rd Daan de Jonge, Netherlands

Men’s Juniors

1st Luke Jardine, Australia

2nd Matyas Olsar, Czech Republic

Women’s Masters

1st Sharon Simmons, Australia

2nd Jolanda Stelma-Gooiker, Netherlands

3rd Jane Nimmo, Australia

Women’s Seniors

1st Rosanne Reijne, Netherlands

2nd Wenda Zuiddam, Netherlands

3rd Hermien Koers, Netherlands

Women’s Juniors

1st Cara Jardine, Australia

Women’s Cadets

1st Famke Gooiker, Netherlands

10km Criterium

Men’s Masters

1st Markku Levanen, Finland      

2nd Christophe Rame, France     

3rd Vincent Gooiker, Netherlands

Men’s Veterans

1st Mario Reijne, Netherlands                 

2nd Dominik Crettenand, Switzerland    

3rd Alan Stewart, Australia

Men’s Seniors

1st Michal Kulka, Czech Republic

2nd Tomas Pelc, Czech Republic

3rd Daan de Jonge, Netherlands

Men’s Juniors

1st Matyas Olsar, Czech Republic

2nd Luke Jardine, Australia

Women’s Masters

1st Sharon Simmons, Australia

2nd Jane Nimmo, Australia           

3rd Jolanda Stelma-Gooiker, Netherlands

Women’s Seniors

1st Wenda Zuiddam, Netherlands          

2nd Rosanne Reijne, Netherlands

3rd Maxime Reijne, Netherlands 

Women’s Juniors

1st Cara Jardine, Australia

Women’s Cadets

1st Famke Gooiker, Netherlands

40km Endurance

Men’s Masters

1st Markku Levanen, Finland

2nd Christophe Rame, France                 

3rd Vincent Gooiker, Netherlands

Men’s Veterans

1st Dominik Crettenand, Switzerland

2nd Mario Reijne, Netherlands     

3rd Patrick Staunton, Australia    

Men’s Seniors

1st Tomas Pelc, Czech Republic

2nd Michal Kulka, Czech Republic

3rd Marek Kadlec, Czech Republic

Men’s Juniors

1st Matyas Olsar, Czech Republic

2nd Luke Jardine, Australia

Women’s Masters

1st Sharon Simmons, Australia   

2nd Jane Nimmo, Australia

3rd Jolanda Stelma-Gooiker, Netherlands

Women’s Seniors

1st Rosanne Reijne, Netherlands

2nd Maxime Reijne, Netherlands

3rd Hermien Koers, Netherlands

Team Relay

Men’s Relay

1st Czech Republic – Michal Kulka, Tomas Pelc and Marek Kadlec          

2nd Netherlands – Daan de Jonge, Vincent Gooiker and Mario Reijne     

3rd Australia – Luke Jardine, Daniel Hardy and David Lynch

Women’s Relay

1st Netherlands – Wenda Zuiddam, Hermien Koers and Rosanne Reijne           

2nd Netherlands – Maxime Reijne, Anne Nap and Jolanda Stelma-Gookier        

3rd Australia  – Cara Jardine, Alenna Jardine and Sharon Simmons.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Downloads

 

 
 
 
 

Add comment

 
 
 

 
 
 

Comments

 

Nearest events

 

Newsletter

Check text.

 

Our partners